تکنیک های افزایش فروش رستوران

تکنیک های افزایش فروش رستوران

همانطور که در آموزش های گذشته اشاره شد، تمام اقدامات جهت مدیریت یک رستوران با حساب شده باشد چراکه می تواند منجر به ایجاد شکست و ضرر مالی و روانی برای شما شود. در صنعت رستوران داری برای آنکه بتوانید مشتریان زیادی به جود جذب کنید باید خلاق باشید و از به روزترین روش ها برای جذب مخاطب بیشتر استفاده کنید. هر رستوران یا کافه ای مشتریان ثابت خود را دارند، اما نباید تنها به آن ها بسنده کرد بلکه باید به فکر راهکاری برای تبدیل مشتریانی که تنها یکبار به مجموعه شما مراجعه می کنند به مشتریان ثابت جدید باشید. در ادامه ی این آموزش تکنیک هایی برای جذب مخاطبان بیشتر و افزایش فروش رستوران را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد :

 

1. جذب مشتری با بازاریابی در شبکه های اجتماعی

امروزه تکنولوژی و شبکه های اجتماعی نفوذ زیادی به زندگی افراد پیدا کرده اند پس این یک فرصت ایده آل برای رستورانداران به شمار می آید تا بتوانند با هزینه ی کم، کسب و کار و خدمات خود را به افراد مختلف با سلیقه های متفاوت ثابت کنند.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام هزینه ی کمی دارد اما نیازمند صرف زمان زیادی می باشد. می توانید در شبکه های اجتماعی منوی غذای خود را معرفی کنید یا حتی می توانید از مزایای رقابتی خود نسبت به رقبایتان صحبت کنید. به این نکته ی مهم توجه داشته باشید که نباید از مزایا و امکاناتی که در رستوران شما وجود ندارد تبلیغاتی انجام دهید، چون در صورتی که مشتری ترغیب شده و به رستوران شما مراجعه کند اما نتواند از مزایای تبلیغ شده بهره مند شود قطعا دیگر به رستوران شما برنخواهد گشت چراکه معتقد است فریب خورده است.

 

2. بازاریابی مشتری به مشتری

همانطور که اول آموزش گفته شد، مشتریان رستوران ها و کافه ها به دو دسته ی مشتریان وفادار و مشتریانی که تنها یکبار به شما مراجعه می کنند تقسیم می شوند. طبق تحقیقات انجام شده جلب رضایت مشتریان وفادار هزینه ی کم تری نسبت به جذب دیگر مشتریان دارد. برای این کار می توانید برنامه هایی خارج از خدمات اصلی رستوران خود برای مشتری در نظر بگیرید. به طور مثال می توانید به عنوان خوش آمدگویی برای آن ها پیش غذا یا حتی یک نوشیدنی رایگان تدارک ببینید. با اینکار به مشتریان خود ثابت می کنید که چقد برای شما ارزشمند هستند یا حتی می توانید برای آن ها کوپن، بن های تخفیف و با حتی کارت عضویت (باشگاه مشتریان وفادار) برای مناسبت های مختلف در نظر بگیرید. یا حتی می توانید برای مشتریان فعال خود در شبکه های اجتماعی (مشتریان وفادار) امتیازهای مختلفی قائل شوید به گونه ای که در میان لیستی از رستوران ها بتوانید اولین انتخاب افراد قرار بگیرید.

وجود صمیمیت در رستوران ها نکته ی بسایر مهمی است که باید به آن توجه کنید. برخورد محترمانه و معدبانه در عین حال صمیمی با مشتریان را هرگز فراموش نکنید . باید به گونه ای خدمات خود را ارائه دهید که مشتری هرگز معذب نشود.

در صورتی که بتوانید با توجه به اقدامات گفته شده بر روی مشتریان خود تاثیر گذار باشید، دیگر نگران نباشید چون مشتریانتان برای شما تبلیغات خواهند کرد و از مزایا و امکانات رستوران شما به دوستان و آشنایان شما خواهند گفت . این روش اصطلاحا به بازایابی مشتری به مشتری معروف بوده و باردهی بسیار بالایی در افزایش فروش رستوران شما دارد.

 

3. فروش خارج از رستوران

اگر فکر می کنید که تنها به تعداد میزها و صندلی های رستوران باید فروش داشته باشید اشتباه بزرگی می کنید. امروزه با فراهم شدن امکانات جهت سفارش آنلاین می توانید مشتریانی که نمی توانند از منزل یا محل کار خود خارج شوند را هم به رستوران خود جذب کنید و به آن ها نیز خدمات ارائه دهید. برای اینکار باید یک منوی بیرون بر برای رستوران خود تهیه کنید !

این منو می تواند غذاها و یا حتی امتیازهای متفاوتی نسبت به مراجعه حضوری داشته باشد مثلا ارسال رایگان!

با این اقدام می توانید در شلوغ ترین سیکل رستوران خود و پر بودن میز و صندلی های محیط، شاهد افزایش فروش رستوران خود باشید. البته باید به این نکته توجه کنید که فعالیت در شبکه های اجتماعی می تواند کمک شایانی به فروش غیر حضوری شما کند.

 

4. ارائه خدمات در هر ساعتی از روز

با توجه به نوع رستوران و کافی شاپ خود می توانید برای ارائه خدمات در ساعت های مختلف از روز برنامه های مجزا تدارک ببینید، به طور مثال می توانید شب ها از تیم موسیقی زنده در محیط رستوران خود استفاده کنید یا حتی می توانید برای بعضی از خدمات خود برای جذب مخاطبان بیشتر در بازه زمانی ظهر تا عصر به معمولا افراد کم تری به رستوران می روند تخفیف های مختلف ارائه دهید. اگر امکانات لازم مانند پرسنل، مواد اولیه و تجهیزات مناسب برای سرو صبحانه دارید می توانید این بخش را هم به امکانات و منوی رستوران خود اضافه کنید تا صبحی دل انگیز و صمیمی برای مشتریان و همچنین افزایش فروش رستوران را برای خود رقم بزنید.